بزرگترین و جامع ترین فروشگاه انواع فایل دانشجویی و دانش اموزی

پرفروش ترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. بازدیدکنندگان محترم جهت هر گونه سوال در مورد محصولات با شماره 01(530)7984826 در تلگرام در ارتباط باشید مشتریان محترم در صورت ناموفق بودن در خرید با شماره بالا در ارتباط باشید تا فایل مورد نظر ایمیل و ارسال گردد

تحقیق در مورد افتراء و نشر اكاذيب و تفاوت آنها

تحقیق در مورد افتراء و نشر اكاذيب و تفاوت آنها

لينک پرداخت و دانلود *پايين مطلب*

فرمت فايل:Word (قابل ويرايش و آماده پرينت)

تعداد صفحه41

عنوان                                       صفحه

مقدمه ..................................... 5 و6

 سابقه‌ي تاريخي افتراء..................... 7 و8

 فصل اول : تعريف اصطلاحي و لغوي افتراء ..... 8 و9

 بخش اول : عناصر تشكيل دهنده‌ي جرم افتراء .... 10

 بخش دوم : ركن قانوني .................. 11 و 12

بخش سوم : ركن مادي .................... 13 تا 24

 بخش چهارم : ركن معنوي .................. 25 و26

بخش پنجم : سيستم جزائي افتراء .......... 27 و 28

فصل دوم : اشاعه‌ي اكاذيب (‌مقدمه ) ............ 29

 بخش اول : اركان جرم نشر اكاذيب ............. 30

مبحث اول : ركن قانوني .................... 31و32

 مبحث دوم : ركن مادي .................... 33 و34

مبحث سوم : ركن معنوي ........................ 35

مبحث چهارم : رژيم كيفري بزه نشر اكاذيب ...... 36

فصل سوم : فرق افتراء و نشر اكاذيب...... 37 تا 43

فهرست منابع و مآخذ .......................... 43


 

يا ايها الذين آمنوا لايسخر قوم من قوم عسي اين يكون خيراً منهم و لانشاء من نشاء عسي ان يكن خيراً منهم و لاتلزوا انفسكم و لا تنابزوا بالا تاب به بئس الاسم الغسوق بعد الايمان و من لم يتب فا ولئك هم الظالمون .

 

اي اهل ايمان و مومنان هرگز نبايد قومي ،‌قوم ديگري را مسخره و استهزاء كنند شايد آن قوم كه مسخره مي‌كنيد بهترين مؤمنين باشند و نيز بين زنان با ايمان قومي ديگري را مسخره نكنيد كه بسا آن قوم بهترين زنانند و هرگز عيب جويي خود مكنيد و به نام و لقب هاي زشت همديگر را نخوانيد كه پس از ايمان به خدا نام فسق بسيار زشت است و هركه از فساد و گناه به درگاه خدا توبه نكند بسيار ظالم و ستمكار است .

 

 سوره‌ي حجرات آيه‌ي 11


  • 1- مقدمه

طبع زندگي اجتماعي مستلزم برخورد انديشه‌ها ، گفتار ، كردار و منافع افراد جامعه است و اين پديده‌ها منشاء بروز و وقوع جرائمي مي‌باشد كه دسته‌اي از‌آن جرائمي هستند كه بي‌جبر و عنف مادي به وسيله‌ي زبان يا قلم واقع مي‌شوند و حيثيت و شرافت افراد را مصدوم مي‌نمايند و باعث ورود ضرر معنوي بر اشخاصي مي‌شوند اين جرائم در قانون ذيل عنوان بحث : افتراء و توهين و هتك حرمت اشخاص بيان شده‌اند .[1]

در قانون مجازات اسلامي – تعزيرات از مواد 697 تا 700 تحت عنوان افترائ و توهين و هتك حرمت ذكر شده است . ولي همه‌ي مواردي را كه بنابر معناي عرفي ، و ضابطه‌ي حقوقي و علمي در حقوق جزاي اسلامي ، بتوان به عنوان « افتراء و توهين و هتك حرمت) شناخت ،‌ در بر نمي ‌گيرد در نتيجه اين قسمت از قانون فاقد جامعيتي است كه عنوان آن اقتضاء مي‌كند زيرا در پاره‌اي ديگر از قانون مجازات اسلامي مواردي ديگر بيان شده است كه مي تواند تحت اين عنوان قرار گيرد . از جمله مواد 139 تا 164 ق . م اسلامي ، قذف كه نسبت دادن زنا يا لواط به ديگري است ، نوعي افتراء تلقي مي‌شود .

 آنچه مي‌توان از موارد اشاره شده استنباط كرد اين است كه هتك حرمت مفهوم عام و كلي دارد و اعم از توهين و افتراء مي‌باشد به اين معني كه در همه‌ي موارد توهين و افتراء هتك حرمت تحقق مي‌يابد .[2]

با توجه به تعاريفي كه بعداً بيان مي‌شود و سعي در توضيح بيشتر آن داريم يكي از مصاديق اين جرائم اشاعه‌ي اكاذيب است كه يكي از شاخه‌هاي هتك حرمت اشخاص با عناصر مادي خاص خود است كه سعي در توضيح بيشتر آن خواهيم داشت .

لذا با توجه به اين مقدمه به تعريف و توضيح افتراء و نشر اكاذيب و وجوه افتراق آنها خواهيم پرداخت .


افتراء :

سابقه‌ي تاريخي :

در قانون حمورابي كه ازقديمي‌ترين قوانين بشري است چهار مورد براي افتراء بيان شده است افترا به عمل مستوجب اعلام ، افتراء به جادوگري ، افتراء به سرقت ، افتراء به عمل خلاف عفاف اسناد دهنده‌ي اعمال فوق بعد از عجز از اثبات نسبتي كه داده‌ به عنوان مفتري مجازات مي‌شود .

 مجازات او اصولاً همان مجازاتي بود كه براي ارتكاب اعمال نسبت داده شده ، منظور گرديده بود .

 بنابراين افتراء به هر عمل مستوجب اعدام و يا افتراء به جادوگري موجب اعدام  مي‌‌گرديد .

 در مورد افتراء به سرقت چنين بود كه  مفتري طرف را به طور صريح و مستقيم به سرقت متهم نمي‌كرد بلكه مالي كه در اختيار اوست مال گمشده‌ي خود مي شناسد ولي شهودي بر صحت مدعاي خود ندارد .

 و در نتيجه مفتري به سرقت است و اعدام مي‌شود .

 در قوانين و قواعد اخلاق زرتشتي و يونان و رم تهمت و افتراء ذم و قبح شناخته شده است . و از قبايح اعمال به شمار رفته و در ديانت يهود و مسيح تهمت و بدگويي و بدانديشي نسبت به ديگران به فرمان خداوند مذموم و ممنوع است .[3]

در تعاليم مقدس اسلامي بد انديشي و سوء ظن در حق ديگران و بهتان و سخن‌چيني و غيبت وفحاشي به ديگران از جمله‌ي گناهان كبيره و مخالف اخلاق ديني معرفي گرديده است كه منابع آن در آيات مختلفي از قرآن كريم بيان شده است كه به بيان يكي از اين آيات به عنوان نمونه مي‌پردازيم .

يا ايها الذين امنوا اجتنبوا كثيراً من الظن ان بعض الظن اثم و لاتحسبوا و لايغتب بعضكم بعضاً ايحب احدكم ان ياكل لحم اخيه ميتاً نكرهتمره و اتقوالله ان الله تواب رحيم [4]

اي كساني كه ايمان آورده‌ايد از بسياري از ظن و پندارهاي بد در حق ديگران بپرهيزيد كه برخي از آنها معصيت است همچنين از حال دروني همديگر تجسس نكنيد و غيبت از يكديگر روا نداريد . آيا شما دوست مي‌داريد كه گوشت برادر مرده‌ي خود را بخوريد . البته كراهت داريد از خداوند متعال بترسيد كه خداوند بسيار مهربان و توبه‌پذير است .


تعريف اصطلاحي و لغوي افتراء

 افتراء در لغت به معناي تهمت زدن و به دروغ نسبت خيانت به كسي دادن است .

 

افتراء در اصطلاح حقوقي :

 نسبت دادن نادرست ارتكاب جرمي است به شخصي به يكي از طرق مذكور در قانون است مشروط بر اينكه صحت امور نسبت داده شده

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,300 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
52_628432_3192.zip39.6k

نظرسنجی

نحوه ی آشنایی شما با فروشگاه یونی سل فایل ؟؟؟
کدام یک نیاز شما در این فروشگاه است؟
قیمت های محصولات فروشگاه را چگونه میبینید؟